Podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie vo vašom dome alebo v byte vám dá pocit tepelnej pohody. Je to stav, pri ktorom máte doma ideálne teplotné podmienky. Nie je vám ani teplo ani zima, máte príjemný pocit, nemusíte sa neustále obliekať alebo vyzliekať. Sálavý spôsob vykurovania, čiže rovnomerné šírenie teplého vzduchu z veľkej plochy (podlahy) dokáže vytvoriť a udržať tepelnú pohodu v celom obytnom priestore. Výhody podlahového kúrenia:

  • je to sálavý systém vykurovania, u ktorého nedochádza k nežiadúcemu víreniu prachu (šetrný k Vášmu zdraviu)
  • rovnomerne prehrieva miestnosť - zabezpečí tak nielen príjemné teplo od nôh, ale tiež tepelnú pohodu vo všetkých miestnostiach
  • nízke náklady na vykurovanie - k vytvorenie požadovanej teploty potrebujete vodu v teplovodnom systéme o 20°C nižšiu, ako pri vykurovaní radiátormi, takto je možné ušetriť až 30% bežných nákladov
  • vysoko odolný voči usadzovaniu vodného kameňa a ostatných nečistôt vďaka kvalitným polybuténovým rúrkam

Na čo by ste si mali dávať pozor pri výbere podlahového kurení:

  • Na kvalitu použitých rúrok. Pri použití nevhodného materiálu dochádza k ich zanášaniu, ktoré môže v krajnom prípade mať za následok znepriechodnenie rúrok, potrebu rozbitia podlahu a jej výmenu. Preto dôverujte polybuténu. Zo všetkých dostupných materiáilov má najdlhšiu životnosť a neusadzuje sa v ňom žiadna nečistota, usadenina a ani vodný kameň.
  • Optimálny priemer rúrok podlahového kúrenia je 15 mm.To nám ukázala dlhoročná prax a skúsenosť v tejto oblasti.
  • Venujte zvyšenú pozornosť podmienkam záruky. Nielen na jej dĺžku, ale tiež na to, či sa vzťahuje na celý systém alebo len na jednotlivé komponenty.

Ako si správne zvoliť vykurovací systém?
 

Dnes si na trhu môžeme vybrať viacero typov vykurovacieho systému. Radiátorové vykurovanie je založené na horúcom „bodovom“ zdroji tepla a výraznej cirkulácii vzduchu v miestnosti. Charakteristický je najmä veľký rozdiel medzi teplotou vykurovacej plochy radiátora a teplotou vzduchu a stien miestnosti, z čoho pramení nízky pocit tepelnej pohody. Bežné je usadzovanie prachu a baktérií na radiátore a ich neustále vírenie spôsobené cirkuláciou vzduchu. Tento systém tiež viac vysušuje vzduch pre jeho vyššiu teplotu. Pri podlahovom kúrení s výraznou sálavou zložkou postačuje chladnejší vzduch v miestnosti, ktorý má vyššiu relatívnu vlhkosť. Radiátorové kúrenie je vhodné do objektov, kde nemožno aplikovať nízkoteplotné systémy. Dôležitú úlohu tu však zohrávajú vyššie prevádzkové náklady  
Vrátia sa nám investované peniaze do podlahového kúrenia? Návratnosť investície do nízkoteplotného podlahového kúrenia sa počíta z úspor dosiahnutých využívaním podlahového kúrenia v porovnaní s pôvodným spôsobom zabezpečenia prívodu tepla. Dôležitou súčasťou podlahového vykurovania je inštalácia kondenzačného kotla, ktorý pracuje pri nižších teplotách, a teda s výraznejšou kondenzáciou a vyššou účinnosťou. Takáto výmena môže podľa stavu starého kotla ušetriť až polovicu nákladov na kúrenie. Pri inštalácií kondenzačného kotla sa výdavky na vykurovanie plynom znížia, pretože kondenzačný kotol má oproti bežným kotlom až o 15 % lepšiu účinnosť, keďže využíva i tepelnú energiu vodnej pary v spalinách, ktorá z nekondenzačného kotla odchádza bez využitia cez komín do ovzdušia. Zníženie obstarávacej ceny môžete dosiahnuť aj využitím niektorej zo zliav od dodávateľov komplexných vykurovacích zostáv.
  Dokáže podlahové kúrenie zabezpečiť tepelnú pohodu? Podlahové kúrenie kombinuje sálavú a cirkulačnú vykurovaciu zložku. Cirkulácia vzduchu vyvolaná prirodzeným pohybom teplého vzduchu nahor je nižšia ako pri vykurovaní radiátormi, pri ktorom sú steny v miestnosti relatívne chladné. Pri podlahovom kúrení vzniká lepší pocit tepelnej pohody vyvolaný ohriatím stien v miestnosti a stropu sálavou zložkou podlahy. V miestnosti je výhodnejšie rozvrstvenie teploty podľa zásady: teplé nohy, studená hlava. Vzhľadom na to, že hrúbka poteru podlahy sa pohybuje okolo 55 mm(anhydrid), 65 až 75 mm(betónový poter), je nutné počítať s dlhším časom potrebným na vyhriatie miestnosti, ale aj s potrebnou výškovou dispozíciou stavby. Vhodná je kombinácia podlahového kúrenia s „chladnejšími“ materiálmi podlahových krytín (keramika, laminát), ktoré majú lepšiu tepelnú vodivosť. Parkety alebo koberce by sa mali vyberať výhradne s odporúčaním a označením výrobcu, že sú na tento účel vhodné.