Solárny systém
Kondenzačný kotol rieši vykurovanie a dohrev solárneho ohrievača vody pri nedostatku slnečného žiarenia. To znamená, že keď svieti slnko v dostatočnej miere, solárny zásobník vodu zohreje na potrebnú teplotu a kotol nebude vôbec štartovať. Platí, že čím viac teplej vody sa bude akumulovať, tým dlhšie je možné ju využívať, aj keď slnko už nesvieti. Rozhodne je nesprávne voliť čo najmenšie objemy zásobníkov vody, účinnosť solárnych systémov to výrazne znižuje.
Najnovšie sa vyrábajú solárne kotlové zostavy, ktoré obsahujú všetko potrebné príslušenstvo. Súčasne šetria miesto a vďaka dizajnovému kompaktnému vzhľadu sa dajú umiestniť nielen do servisných miestností domu. Zostava z troch zdrojov vykurovania s využitím slnečnej energie obsahuje napríklad akumulačný vrstvový zásobník, solárne kolektory, usmerniteľný zdroj bez časového obmedzenia dodávky tepla (napríklad kondenzačný kotol) a usmerniteľný zdroj tepla s obmedzeným výkonom (napríklad teplovodný kozub). Teplotné vrstvenie vody v akumulačnom zásobníku prispieva k lepšiemu využitiu solárneho systému, ale i ostatných zdrojov tepla.
Podľa odborníkov majú ľudia u nás zatiaľ veľmi konzervatívne myslenie. Väčšinou uprednostňujú šetrenie pri jednorazovom nákupe, ale v skutočnosti sa dá ušetriť len pri dlhodobých úsporách. Síce raz ušetria pri nákupe technológie, ale ďalších 10 či 20 rokov budú mať vyššie prevádzkové náklady. Rozumnejšie je zvýšiť vstupnú investíciu, ktorá sa po čase vráti a od toho momentu potom trvale získavať z úspory nákladov na energie. Napríklad solárne kombi zostavy dokážu ohriať až 60 percent spotrebovanej teplej vody solárnou energiou, zvyšok tepla zabezpečí ohrev plynom. Zostava obsahuje všetko potrebné príslušenstvo na to, aby sa mohol systém ľahko nainštalovať a využívať v lete (solárne zariadenie) či v zime (plynový kondenzačný kotol). Cez štátnu dotáciu je možné obstarávaciu cenu výrazne znížiť.